13 Gates of the Necronomicon

17. července 2010 v 9:08 | Koubič |  Recenze

13 Gates zápatí
Ani ne před měsícem vyšla ve světě kniha Donalda Tysona, 13 Gates of the Necronomicon. Kniha předesílala, že bude kompletním Mythos magickým spisem, prováděcím po všech rovinách Lovecraftova Mythosu spojených s Gatewalkingem.


Knihu jsem před objednal už před nějakou chvílí a netrpělivě čekal. Prewiev knihy mne navnadil, ale trochu zaskočil, neboť se v prewiev jednalo o něco na způsob Encyclopedia Cthulhiana Dana Harmse. Uklidnil mne pohled na obsah kde rity obsahovaly 100 stran. Inu dobrá řekl jsem si. Kniha dorazila ani ne před týdnem, dychtivě jsem ji tedy začal studovat ještě v metru.
První věc co musím říci je, že kniha není tím čím se dle informací jeví. Jedná se skutečně o encyklopedii Pouze Lovecraftova Mythosu. Onen Gatewalking je pouze takovou symbolickou cestou po Lovecraftově světě. Zda ho někdo někdy využije je ve hvězdách.
Tyson v předmluvě odůvodňuje proč 13 znamení zodiaku tj 13 bran, je to podobné Ripeliho obhajobě 13 sefir, dobrá není Ripeleho 13 sfér sefir tvořících tělo Yog-Sothoth je asi nejšílenější věc co jsem za poslední dobu viděl.
Zda je Tysonovo tvrzení pravdivé jsem zatím nezjišťoval. Sám však uznává, že zodiak je artifikální a separace na 12 či 13 úseků je čistě formou konsenzu. Je to něco jako handrkování zda je Yuggoth planeta či planetka, samozřejmě jsem proMi-Go, protože jak by se líbilo vám, kdyby Zemi přešouply do statusu šutru?
Gatewalking tedy funguje jako symbolická stezka po Necronomiconské gnozi. 13 komnat, koresponduje s 13 okruhy, Rasy, místa, potvory, postavy a pak podpásovka, rity. Takže ne, žádné rity nejsou přítomny, jen soupis. Ono to ale ani nevadí, pokud překousneme trochu kostrbatý Grimoire of the Necronomicon, s jeho antropomorfizací vesmírných soplů, tak získáme ucelený soubor magické práce, sice jako naprosto všude míchající do sebe jabka a hrušky, ale aspoň ne tak podělaný jako všude jinde.
Donald Tyson byl první koho trklo, že Prastaří jsou ve skutečnosti Polypy. Jen kretén by si myslel, že bájní strašlivý Staří (Old Ones) jsou milé Soudky z Antarktidy, kteří mají problémy i s shoggoty. Tyson v 13 Gates presentuje spíše holá fakta, než vlastní myšlenky, což beru za přínos. Vlastní myšlenky pak prezentuje jako Vlastní myšlenky, což beru za ještě větší přínos.
Dle Tysona je Cthulhu z části průsvitný a je z jisté části spřízněn s Polypy. Dagon je menší než Hydra, a Hydra vůbec nemusí vypadat jako Dagon. Co je ještě lepší je, že občas najdeme i Tysonovy paralely v reálných mytologiích. U Shub Niggurath dokonce zařazení do Sefirotu. Takto bych mohl pokračovat do nekonečna až bych vyjmenoval všechna přítomná hesla.
Kniha i když není tím čím se zdá dle popisu, je profesionální encyklopedií Lovecraftového Mythosu. Dopodrobna rozebírá původní Mythos a občas přihodí vlastní ideje. Očekávat, že bude obsahovat celý Mythos tak jak ho známe od Chaosium, by bylo z hlediska obsáhlosti šílenství (tedy na tom pracuji asi jen já).
A teď trocha kritkiky na závěr. Obálka knihy je příšerná, zatím nejhorší kterou Tysonova série o Mythosu má, celkově ilustrace jsou dosti zlé a je vidět že autor/ka ilustrací moc nechápe co to umění je. Na obálce je leskle vyvedený nápis a lebce svítí oči, jo... vážně. Pakliže se nudíte je to skvělé na odreagování. Tohle berte s rezervou jakožto grafik jsem na layouty trochu vysazen a nelíbí se mi špatně zvládlé CG, tohle dost připomíná grafické práce Asenath Mason, která asi stěží zvládla první kapitolu příručky k 3DsMax.
Kniha je ve stejném formátu jako zbylé Tysonomiconské spisy, nezvyklý formát něco mezi A5 a A4. Počet stran kolem 500 a tak se kniha stává druhou nejtlustší Tysonovou prací o Nomiconu.
Tyson plánuje tento rok vydat ještě jednu Lovecraftovskou knihu, tentokrát o životě HPL, to zda deskripce kecají a bude to o veganská kuchařka zjistíme až na konci roku.

Jan Koubič Kouba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cody Cody | 20. července 2010 v 21:19 | Reagovat

Myslím, že Tyson by do Lovecrafta a mýtu Cthulhgu neměl už kecat vůbec. Víc toho pokazil než napravil:-(

2 acetda acetda | E-mail | 21. července 2010 v 0:03 | Reagovat

Zatím jsem hlouběji studoval pouze 13 Gates, je to hodně blízko Harmsově Cthulhianě, jen výhradně zaměřené na původní Lovecraftův Mythos. Takže se jedná primárně o encyklopedii (což ale z popisu knihy nelze vysledovat, to je největší bota této knihy).
Zatím to je Tysonovo nejmenší zprznění Mythosu, zbytek lze zařadit spíše do umělecké literatury, než do magické.

Jan Koubič Kouba

3 LianaRe LianaRe | 5. srpna 2010 v 15:36 | Reagovat

Toto jsem nečetla, ale Secret of the Necronomicon (komentář k jeho kartám), také stojí za to:o)

4 Kevin Bernarducci Kevin Bernarducci | E-mail | Web | 4. února 2011 v 6:05 | Reagovat

I personally advise Hostgator for webhosting. They are truly professional, support is perfect and uptime very good. Go to hostgator_dot_com and use "onecentcoupons" coupon code. You get first month just for free which is great.

5 Perry Oscarson Perry Oscarson | E-mail | Web | 5. února 2011 v 11:12 | Reagovat

I personally recommend Hostgator for hosting. They are really professional, support is perfect and uptime nice. Go to hostgator_dot_com and use "onecentcoupons" voucher code. You get first month just for free which is great.

6 Pujcka Bez Potvrzeni O Prijmu Pujcka Bez Potvrzeni O Prijmu | E-mail | Web | 1. května 2011 v 17:20 | Reagovat

Nebankovni Pujcky 500000

7 F.H. Richard KRONDIRK F.H. Richard KRONDIRK | E-mail | 12. listopadu 2012 v 16:47 | Reagovat

Nejzáhadnější kniha světa! Reagujic na vlnu clanku a TV-poradu, DOPORUCUJI VELMI ZAJIMAVY TITUL, KTERY prave vysel ve vyd. CAD Press:
"VOYNICHUV RUKOPIS / Nejzáhadnější kniha světa" - České vydání.
První kompletní faksimilní vydání nejtajemnější knihy světa, Voynichova rukopisu, jenž mnozí odborníci považují za „Svatý grál historické kryptografie“
(a který inspiroval i Dana Browna k jeho bestselleru Ztracený symbol), doplněné obsáhlou úvodní studií renomované badatelky a záhadoložky Jitky Lenkové.
Tajemný rukopis, nad nímž si lámou hlavu filologové, kryptografologové i amatérští luštitelé celého světa už přinejmenším 100 let
(od r. 1912, kdy jej nalezl americký sběratel Wilifrid M. Voynich v jezuitském  klášteře v italském Frascati).
Zatím neúspěšně. Nikdo nebyl dosud schopen jednoznačně dešifrovat jedinou stránku, vysvětlit jediné vyobrazení ... přestože se o odhalení jeho tajemství pokoušejí nejhloubavější
mozky planety ...  O jeho původu a účelu existuje více teorií, než kolik má stran. Někteří badatelé jej považují za magický grimoár, středověkou čarodějnickou knihu, jiní za babylonský okultní spis,
alchymicko-astrologickou příručku či zašifrované poselství mudrců Atlantidy nebo Plejáďanů, další věří, že jde o legendární Necronomicon Abdula al-Hazreda, denník Leonarda da Vinci anebo dílo Rogera Bacona
...  Hlavní teorie a hypotézy, společně se souhrnem známé historie rukopisu a jeho zkoumání od 15. století, předkládá právě tato kniha, jež zároveň obsahuje i první publikovanou verzi kompletního faksimile
Voynichova rukopisu.  

detail / ukazky z knihy:  http://voynichuv-rukopis.czweb.org    
video-info o VOYNICHOVE RUKOPISU: http://www.youtube.com/watch?v=KmLy0TQSHQU

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama