Prolínání DreamLandu do Reálného světa a zpět: Co je Kadath?

19. července 2010 v 0:15 | Koubič |  Z ACETDA libers
Tohle je dobrá otázka. Kadath může být ekvivalentem Iremu městu sloupů. Irem je v arabském folkloru mystickým místem v arabštině "Irem Zhat al Imad" též vystupuje v Pohádce Tisíce a jedné noci, což Lovecraft jako malý hltal. Ryan Parker ve své práci píše:

"Mytologie tvrdí že Irem byl vybudován Jinny pod vedením Shaddada, vládce kmene Ad. Ad byli dle legend rasa, ekvivalentní Nefilim. Podle některých mýtu byl Shadadem Irem postaven ještě před časem Adama.

Dle arabských mágů Muarribun, kteří existovali před Islámem, byl Irem na jiné úrovni reality, nebylo to ani tak fyzické místo. Pilíř v Pilířnatý Irem, má skrytý význam. Arabskými mystiky je slovo pilíř kódovým označením (Elder, Old One). Tedy Irem Sloupů je v překladu Irem Starších či Irem Old Ones, tedy Irem Starších či Prastarých (koment: Soudků, Nefilim, Annanuki).

V arabských legendách je Irem umístěn do Rub al Khali stejně jako řekl HPL v Historii Necronomiconu. Rub al Khali má dle Muqqaribun také skrytý význam (takový význam se nazývá v arabské mystice Tawil). Rub al Khali v překladu Prázdný Prostor, zde Prázdný znamená Void (Prázdnotu) stejně jako Ejn (Nic) v kabale. Rub al Khali je přesným ekvivalentem pro Daath v kabale. Rub al Khali je tedy dle Maqarribun tajnou bránou (Daath) do Prázdnoty (Ejn) kde leží Město Prastarých."

Jak vidíme tak Kadath je velmi blízko koncepci Iremu. Irem je obklopen pouští, Rub Al Kalí (Prázdný prostor) zatímco Kadath je obklopen Chladnou pustinou, Lengem (confession: musím se přiznat, že jsem již do Mythosu zapsán jednou srandou, Y'Pawfrm e'din Leng které teď visí na celém internetu je můj výtvor, založený na experimentování s tvorbou Cthuvianu a šířením nových informací massmedii (tj internetem), jedná se o modifikovanou sumerštinu, gramatiku Cthuvianu a hebrejštinu, celé je to ještě špatně, protože jsem vycházel z věty Leng na náhorní plošině chladné, slovo Leng je samo o sobě znamenající Chladný v hindštině. Pokud se dostanu do Encyclopedia Cthulhiana 4. vydání, tak si dám šampaňské, taktéž učiním pokud mé Mythos stories někdy někdo vydá, konec confession). Obě města jsou přesahující časoprostor. A obě města patří Elder Ones.

Co je ještě zajímavější je samotný název Kadathu. Ještě než jsem četl Parkerovu analýzu Mythosu jsem sám dělal analýzu jmen Mythosu a všiml si zajímavé synchronicity.

Kadath lze s klidem interpretovat jako Ka Daath což v hebrejštině znamená bolestivé vědění. Viz konec samotného Putování Cartera, který dost narazí při zjištění co že se to semlelo. Aby toho nebylo málo v Putování stojí:
"kde na neznámém Kadathu, zahaleném mraky a korunovaném nepředstavitelnými hvězdami, ční tajný a noční onyxový hrad Velkých."

"black in eternal night, and crowned with a pshent of unknown stars whose awful and significant outline grew every moment clearer. "

Korunován hvězdami je Keter, který dlí nad tajnou sefirou Daath, do které se dá dostat právě pouze přes Daath. Daath je obklopen propastí, Abyssem, stejně jako Kadath.

Kadath je tedy symbolickým vyjádřením životní cesty, podobné hebrejské cestě po Sefirotu. Na konci takové cesty se mág setkává s něčím jako antagonistou, zde v podobně Nyarlathotepa, který na základě životní cesty mága ho buď zničí či nikoliv. Carter obstál, a čekala ho poslední zkouška než se mohl povznést do světa Starověkých jak se stane v posledním díle epické cesty Skrze brány stříbrného klíče.

Co je tedy doopravdy Kadath? Který muž ho poznal? Randolph Carter... a kdo byl Randolph Carter? Lovecraft. Jeho cesta za poznáním Vesmíru a pochopením, že ne vše co se tváří jako zlé je ve skutečnosti takové.

By Koubič
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vzh vzh | 13. ledna 2013 v 16:42 | Reagovat

Podotýkám, že podstatnou část zločinné srandy s Lengem jsem vykonal já.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama