Prolínání DreamLandu do Reálného světa a zpět: Kapitola II. Leng chladná pustina

19. července 2010 v 18:18 | Koubič |  Z ACETDA libers
Leng je další lokací, která se objevuje jak v DreamLandu tak i v hrubohmoté realitě. Lépe řečeno se objevuje na hned několika místech současně.


Prvně se objevuje již v povídce Celephais: Tak Kuranes marně hledal zázračné město Celaphais a jeho galéry vyplouvající do nebeského Serannianu. Spatřil mezitím mnohé zázraky a jednou jen stěží unikl nepopsatelnému veleknězi, jenž má obličej zakrytý žlutou hedvábnou maskou a přebývá sám a sám v prehistorickém kamenném klášteře na chladné pouštní plošině Leng.

Koment: Tato povídka se odehrává v DL (DreamLandu). Velekněz zde popisovaný je s největší pravděpodobností Hastur, odůvodnění naleznete trochu níže.

V povídce Pes zase HPL líčí Leng situovaný do BR (bdělé reality): Jakmile jsme tento amulet spatřili, věděli jsme, že jej musíme ' mít, že jedině tento poklad je naše logická kořist ze staletého hrobu. I kdyby byly jeho obrysy neznámé, bývali bychom po něm zatoužili, ale když jsme se podívali blíže, viděli jsme, že docela neznámý není. jistě, byl cizí všemu umění a literatuře, které znají duševně zdraví a vyrovnaní čtenáři, ale poznali jsme v něm věc, na kterou v zapovězeném Necronomiconu naráží šílený Arab Abdul Alhazred; příšerný symbol duše kultu požíračů mrtvol z nedostupného Lengu ve Střední Asii. Až příliš dobře jsme pozorovali zlověstné linie popsané starým arabským démonologem, rysy, jak napsal, převzaté z jakéhosi tajemného nadpřirozeného zjevení duší těch, kteří znepokojovali a ohlodávali mrtvé.

Koment: Zde se také poprvé objevuje jméno Abdula AlHazreda a Necronomiconu, dále je narážka na Ghouly.

Jen zkratkovitě se o Lengu dozvídáme ve Whispers: Zjistil jsem, že se setkávám se jmény a názvy, které jsem slyšel už dříve v těch nejhroznějších souvislostech - Yuggoth, Velký Cthulhu, Tsathoggua, Yog-Sothoth, R'lyeh, Nyarlathotep, Azathoth, Hastur, Yian, Leng, Jezero Hali, Bethmoora, Žluté znamení, L´mur-Kathulos, Bran a Magnum Innominandum - přenesl jsem se bezejmennými aeóny a nepředstavitelnými vzdálenostmi do světů starší, cizí entity, o níž se šílený autor Necronomiconu mohl jen neurčitě dohadovat. Dozvěděl jsem se o zřídlech původního života a o bystřinách, které z nich proudily; a na¬konec o jednom praménku, který se od jedné z bystřin od¬dělil a spojil se s osudem naší Země. Hlava se mi točila; tam, kde jsem se dříve pokoušel věci bagatelizovat, jsem teď začal věřit v nevšední a neuvěřitelné divy. Řada důkazů byla proklatě dlouhá a celého mě pohltila; chladný, vědecký přístup Akeleyův -přístup nahony vzdálený dementnímu, fanatickému, hysterickému nebo spekulativnímu třeštění - obrovsky zapůsobil na mé myšlení a úsudek.
...
(Nezřetelné zvuky) (Kultivovaný mužský hlas) ...je Pán lesa, také... a dary lidu Leng... tak z hlubin noci do vírů prostoru, a z vírů prostoru do hlubin noci, chvalme Velkého Cthulhu, Tsathogguu a Jeho, který nemá být jmenován. Nechť jsou chváleni a nechť je hojnost dopřána Černé koze z lesů. Iä! Shub-Niggurath! Koze s tisícem Mladých!


V povídkách jež jsem překládal je též Leng zmiňován.

Skrz Brány stříbrného klíče : Hind přerušil vyprávění a podivně se zadíval na vysoké, rakvi podobné hodiny s čtyřmi ručičkami a hyeroglifickým číselníkem, jehož šílený tikot nesledoval žádný známý rytmus Země. "Vám, pane Marginy," náhle promluvil k učenému hostiteli, " nemusím provídat o zvláštním cizím rytmu, ve kterém ty Tvary v kutnách na šestiúhlých podstavcích zpívaly a pokyvovaly. Vy jako jediný jste v Americe zažil putování Vnějškem. Ty hodiny předpokládám vám poslal ubohý jogín Harley Warren, který mluvil o věštci, jež říkal, že když žil sám daleko od lidí, byl v Yian-Ho, skrytém dědictví eony starého Lengu. A že si z toho děsného a zakázaného města odnesl nějaké věci. Moc by mne zajímalo, kolik z jeho důvtipných nemovitostí znáte? Pokud jsou mé sny a čtení správná, byly ty hodiny stvořené těmi, kdo ví mnoho o První Bráně. Ale teď mne nechte pokračovat ve vyprávění."

Horror v muzeu : S každým novým rozhovorem, a ony rozhovory se staly zvykem, jak týdny plynuly Jones našel u Rogerse čím dál větší důvěru a sdílnost. Zprvu jen špetky cizí víry a praxe přicházely, ale později se tyto náznaky rozšiřovaly do historek. přes několik zvláštních podpůrných fotografii jejichž extravagance byla až komická. Bylo to někdy nočního června, když Jones přinesl láhev dobré whisky a svého hostiele sevřel poněkud volně že se vůbec poprvé zavládl opravdu šílený rozhovor. Předtím jen divoké historky popisující tajemné výlety do Tibetu, vnitřní Afriky, Arabské pouště, Amazonského údolí na Aljašku a na jisté málo známé souostroví v Jižním Pacifiku. Nadto tvrdil že četl takové obludnosti a z pola vybájené svazky jako Pnakotické zlomky, Dholské chvalozpěvy, připisované zlému a nelidskému Lengu. Ale nic nebylo tak šílené jako to co vyplouvalo na povrch toho červnového večera po kouzlem whisky.

Leng není vždy spojován s Chladnou pustinou blízko Kadathu a jak vidno, jeho geografická poloha je značně roztříštěna, tedy buď skáče jako Jackobova chata (Lost fanoušci chápou), nebo Lovecraft prostě nevěděl kam ho šoupnout, nebo koexistuje na více místech (Lost Lost Lost). Bez debat je však to, že má Leng astrální obraz v DL. Zda jeho astrální obraz proniká do Ásie a zároveň Antarktidy je značně diskutabilní.
Kdo je Nepopsatelný velekněz se žlutou maskou můžeme též hádat, zdá se že Hastur, protože je spojen se Žlutým znamením a v Králi ve žlutém nosí žlutou masku. Je to tedy onen Král ve žlutém?
Této hypotéze nahrává jméno města které v Lengu stojí, Yian-Ho, což je odkaz na Chamberse a jeho bájné město Yian.

Ve Whispers zažijeme značnou smršť jmen a výrazů.
"Yuggoth, Velký Cthulhu, Tsathoggua, Yog-Sothoth, R'lyeh, Nyarlathotep, Azathoth, Hastur, Yian, Leng, Jezero Hali, Bethmoora, Žluté znamení, L´mur-Kathulos, Bran a Magnum Innominandum"
Leng je ze mezi Jzerem Hali a Yianem, pak přichází Bethmoora což je jméno opuštěného světa z Dunsanyho Dreamers Tales. Žluté znamení opět ukazuje na Chambersova Hastura, Have you find the yellow sign? Ze stejnojmenné povídky. Tedy máme do uzavřeného celku spojeno analogicky toto.
Hastur z Yian v Lengu a Jezera Hali ve Snové říši signován Žlutým znamením. Tohle je samozřejmě pouze dohad, zbylá hesla analogicky nesouvisí nějak extrémně.

L´mur-Kathulos je asi nejdiskutabilnější, asi každého napadne Lemurie a Cthulhu, Jedná se o převzaté jméno z Robert E Howardova Mythosu. Kathulos byl atlanský mág. Howard sám HPL potvrdil v jednom z mnoha dopisů, že jméno odvodil od jména Cthulhu.

Nejobsáhlejší informace o Yian-Ho jsou ukryté v povídce Diary of Alonzo Typer.
I learned of the Book of Dzyan, whose first six chapters antedate the Earth, and which was old when the lords of Venus came through space in their ships to civilize our planet. And I saw recorded in writing for the first time that name which others had spoken to me in whispers, and which I had known in a closer and more horrible way - the shunned and dread name of Yian-Ho.

Dopátral jsem se náhle odporného jména Yian-Ho... Yian-Ho, ztracené skryté město kde dlouhé eony dlí stará tajemství a kde se skrývají matné vzpomínky starší než mysli všeho lidstva.
...
Tajemství obludných Prvotních, jejchž tajná slova souvisí s věcmi jež jsou skryty před člověkem, věcmi které by se Země nikdy neměla dozvědět aby neztratila svůj mír, nikdy nebude trpět odhalením. Yian-Ho ztracené a zapovězené město které již nesčíselné věky nemuselo být vysloveno. Já byl v tomto těle v tomto mase tam kde nikdo jiný žijící nebyl. Tam jsem nalezl a odnesl si znalosti které bych rád opět ztratil, ač nemohu. Naučil jsem se přemostit mezeru která by neměla být přemostěna a musel volat ze Země ty kteří by neměly být probuzeni ani voláni. A to co bylo posláno mne sledovat nebude spát dokud já či oni mne nenajdou a vykonají co má vykonáno být.
...
Toto je klíč k zámku který mi byl dán v strašlivém věky starém a zapovězeném městě Yian-Ho. Zámku který já či mé musí umístit do dvorany Toho který je nalezen. Nechť mi Páni Yaddithu pomůžou, či jemu, kdo musí sestavit zámek na místo či otočit klíčem.

Koment: Páni Venuše jsou popsání v povídce Ve zdech Eryxu, jsou popisovány jako humanoidní plazi, ale ona povídka se odehrává v hluboké budoucnosti, nebo je to další Před Danikenovská story o tom že lidé létaly kosmem eony zpět?
Odkaz na strašlivé Prvotní je samozřejmě odkaz na mimozemské entity. Země by už nezažila klid, samozřejmě, protože dozvědět se že je jen jednou z mnoha by většina člověčenstva těžko rozchodila.
V Yian-Ho zdá se je jakýsi mechanizmus, který otevírá mosty mezi propastmi. Zajímavé je volání Yaddithu, který tou dobou byl už srovnán se Zemí. Odtamtud pochází například Zkauba nebo Nug-Soth. Kdo je ve skutečnosti Zkauba nechť si každý zjistí sám. Yaddith skončil neslavně rukou D(B)holů , kteří jeji provrtali a naprosto zničlili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama