Prolínání DreamLandu do Reálného světa a zpět: Úvod

19. července 2010 v 0:08 | Koubič |  Z ACETDA libers
aneb propojení Mythosů do jednoho celku

Rozšířený úryvek z připravované knihy about Mythos, Za hranice skutečnosti psané zatím v příšerné češtině by Koubič.

V tomto pojednání se pokusíme step by step analyzovat klíčové momenty Lovecraftovi tvorby za účelem zjištění jak jsou jeho Sub Mythosy vzájemně propojené či nikoliv. Jsou vůbec Nyarlathotep s Azathothem nějak propojeni s Mythosem Cthulhu? Jsou nějaké důkazy, že se Mythosy vzájemně doplňují?

Lovecraftův Mythos můžeme separovat na tři autonomní celky.

Bdělý svět
DreamLand
Paralelní Mythos

Bdělý svět je převážná část Cthulhu Mythos povídek, kde vystupují Extraterestriální entity, dochází ke klonování a bastardizování human species a obecně se dá říct, že jde o SCI FI. V těchto stories je kladen důraz ale i na sny, ač trochu jinak.

DreamLand je cosi jako alternativní realita, tedy spíše úroveň bytí založená na astrální pláni. Lovecraft nikdy nezmiňuje astrální pláň přímo, jen v poznámkách k nedokončenému Azathothovi mluví o astral travel (cestě ke hvězdám).
DreamLand je tedy astrální pláň tvořená snílky, tedy vstup do DreamLandu je možný za pomoci lucid dreamingu a jiných podobných metod. DreamLand byl úplně první Mythos Lovecrafta silně inspirovaný Peganou Lorda Dunsanyho, kterého Lovecraft naprosto obdivoval. Je to Fantasy svět do kterého spadá bez sebemenšího zádrhelu i svět Tolkiena nebo univers Warcraftu.

Třetím je Paralelní Mythos, tvořený na zakázku. Lovecraft se proslavil v jistém okruhu lidí a ti ho najímaly, chtěli aby pro ně napsal nějakou Mythos story a on tak činil. Tento paralelní Mythos měl za následek mnoho kontradikcí s původním Mythosem, protože buď šlo o slepenec Lovecraftova psaní plus zákazníka, nebo šlo o instrukce jak by to mělo být a HPL se musel adaptovat.

Bdělý Svět a DreamLand
Na první pohled se zdá, že tyto dvě roviny Mythosu nemají nic společného, ale opak je pravdou. Pokud rozdělíme Mythos na ony dva celky, nebudeme brát vše co se v něm událo za prvek DreamLandu, tak můžeme říci, že tyto dvě reality prosakují jedna do druhé.

By Koubič
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama